Chameleon Pardálí

Chameleon pardálí, též chameleon levhartí Furcifer pardalis, je pestře zbarvený ještěr z čeledi chameleonovitých. V přírodě se vyskytuje na Madagaskaru a na přilehlých ostrovech, je též chován v zajetí jako terarijní zvíře.


Gekončík Madagaskarský 


 je krásný, malý a snadno chovaný gekon. Vyskytuje se na Africkém ostrově Madagaskar. Obývá zde suché a polosuché oblasti
Dorůstá asi 14 - 18cm. Má oči se štěrbinovitou zřítelnicí což napovídá, že jde o noční druh. Oči jsou veliké a vypadají "vykuleně". Prsty mají příchytné lamely, ale nejsou tak vyvinuté jako u jiných gekonů. Dokáže využít jen v mládí, poté je již neunesou. I mláďata s nimi nešplhají po hladkých stěnách tak obratně jako například Gekko gecko. Zbarvení je hnědé podkladová barva je tmavá a kresba je o něco světlejší. Mláďata mají kresbu spíše pískovou.  Někteří jedinci mají po zádech natažený příčný bílý pruh. Tento pruh se vyskytuje i u zvířat ve volné přírodě.


Agama Vousatá

Žije na východě Austrálie od pobřeží Queenslandu až po jihovýchod Severního Teritoria. Vyskytuje se na pustých kamenitých stepích, jen tu a tam zarostlých ojedinělými stromy na které šplhá za potravou.
Tato statná agama s řadou ostnů na bocích dorůstá velikosti 60cm, výjimečně až 70cm.Hmyz a jeho larvy, dospělí jedinci i myší holátka a občas rostlinou stravu. Potravu je nutno saturovat vitamíny a minerály.

V páru nebo skupině. Pro pár postačuje terárium 110x50x60cm. Jako substrát použijeme písek v asi 15cm hluboké vrstvě. Zařízení tvoří nádržka s vodou, větve a kameny, kousky kůry.Terárium vytápíme ve dne na 28-32°C, na vyhřívaném místě až 38°C. Na osvětlení použijeme zářivky s UV zářením, nebo 1x týdně ozařujeme horským sluncem.


Chameleon jemenský 

 je druh velkého chameleona žijícího v hornatých oblastech Jemenu a Saúdské Arábie. Je typický velmi vysokou přilbou a výrazným hrdelním hřebenem. Často je chován jako terarijní zvíře. 





Gekončík Noční

Gekončík noční obývá území od jihovýchodu Afghánistánu přes Pákistán až po sever Indie.

Dorůstají velikosti 20 - 30 cm. Jejich oči mají vertikální zornici, jejich víčka jsou volná. Na končetinách mají 5 prstů s drápky. Klasicky zbarvený gekončík je hnědo-žlutý s tečkami nebo skvrnami. Dožívají se až 20 let. Dospělý jedinec váží 45 - 60 gramů.


Felsuma Madagaskarská
 Felsuma se k nám dostala bez ocásku jako nechtěný mazlíček.

Felsuma madagaskarská  je největším zástupcem rodu felsuma, který zahrnuje přibližně 50 druhů stromových gekonů. Felsuma madagaskarská žije v pralesích Madagaskaru, odkud pravděpodobně pochází celý rod. Stejně jako ostatní gekoni, se i felsuma madagaskarská živí hmyzem a ostatními bezobratlými. Nepohrdne ale ani přezrálým ovocem a nektarem z květů. Je velice oblíbená mezi chovateli, protože se snadno množí a není náročná na chov. Dělí se na čtyři poddruhy. 






Gekončík zmijový

Chov stejný jako gekončík noční. Výhodou je že jsou  maličcí  takže nenároční na prostor a jsou velice společenští takže může být více kusů pohromadě.  U gekončíka nočního to musí být jeden samec a více samic. U těchto prcků toto pravidlo neplatí.

Gekon Pruhovaný 

Jihovýchdní Asie,  velikost 25 - 40 cm

U samců je patrné zesílení v oblasti hemipenisů, navíc mají v výrazné femorální póry.

Terárium pro Gekko vittatus musí být stále mírně vlhké, minimální velikost pro jedince je 50 x 40 x 50 cm, pro chovnou skupinu 1,2 - 3 větší, přibližně 80 x 60 x 80 cm. Jako substrát lze použít písek, směs písku a zeminy, rašelinu. Vhodná je uzpůsobená zadní stěna pro šplhání, nutná je pokroucená větev nebo silný kořen, miska s vodou k napájení a zvýšení vlhkosti. Terárium je možno osadit robustnějšími rostlinami. Neboť je tito gekoni nečiní a rádi využívají jako úkryt. Denní teploty 25 - 32°C (77 - 90°F), s možností lokálního vyhřátí až na 40°C (104°F), noční pokles vyhovuje na 18 - 22°C (64 - 72°F). Rosení provádíme pokud možno dvakrát denně, s tím že na noc je mnohem vydatnější.

Australský scink


Tento z chovatelského hlediska velmi atraktivní druh pochází z pobřežního pásu severní a východní Austrálie a některých ostrovů při pobřeží. Rozlišují se 3 poddruhy:
Tiliqua scincoides intermedia ze severní AustrálieTiliqua scincoides chimerae ze souostroví Tanimbar a Babar
Tiliqua scincoides scincoides z východní a částečně i jižní Austrálie.
V biotopu dávají přednost polosuchému buši.


Gekon Obrovský

Gekon lávový

Varan stepní


Leguán Červený


Agama Kočičinská


Scink ohnivý

Chamaeleolis barbatus