HADI

Krajta Královská

je menší had z čeledi krajty. Tato krajta má hezké zbarvení, vyznačuje se minimální agresivitou a spíše plachostí, proto je často chována v teráriích. Dorůstá maximální velikosti 1,2 až 1,5 metru, výjimečně do 1,80 metrů. Váha tohoto hada se pohybuje kolem 1-3 kg. Nepatří tedy k velkým druhům. Ve volné přírodě se vyskytuje na pobřeží západní a střední Afriky, od Senegalu na západě po Súdán a Ugandu na východě.Má malou hlavu výrazně oddělenou od zavalitého těla s nápadně krátkým ocasem. Zbarvena je hnědě se žlutými až bělavými skvrnami. Přes spánky se táhne po obou stranách úzký, žlutý pruh od tlamy až po krk. Pod tímto pruhem je tmavší pruh, který sahá až ke koutkům tlamy. V nebezpečí se stáčí do pevné koule s hlavou uvnitř.

Manipulace s ní je snadná, nekouše a navíc nedorůstá značných velikostí. Mezi hroznýši a krajtami není mnoho druhů, které by se tak dobře hodily do menších bytových terárií. Pro chov této krajty není třeba povolení a je velmi vhodná pro chov v bytových teráriích.

Tyto krajty někdy přijímají potravu nepravidelně, nebývá výjimkou ani půlroční hladovění. Zvířata importovaná z přírody bývají napadena parazity.

Krajta královská je, tak jako všechny krajty, vejcorodá. Samice klade 6-8 poměrně velkých vajec, měřících cca 7 × 5 cm. Vejce klade zpravidla v noci. Samice na vejcích leží až do vylíhnutí, tj. zhruba kolem 70 dní. Mláďatům není potřeba nastřihnout obal,protože musí vstřebat vaječný obal uvnitř vajíčka.

Krajta Královská

Před svlekem.


Krajta Královská (Banana)

Narozen 07/20

Butter Bee Paradox

Narozen 07/20


Korálovka Královská

Některé druhy korálovek postrádají klasické pruhy kolem těla a jsou spíše skvrnité. Mohou se plést s různými dalšími druhy užovek. Odlišovacím znakem korálovek jsou hladké šupiny .

Korálovky se vyskytují v centrálních a jižních oblastech USA a ve Střední a Jižní Americe. Patří mezi mistry v napodobování, jde o tzv. mimetismus nebo Batesiánské mimikry, kdy nejedovatý živočich napodobuje živočicha jedovatého. Korálovky napodobují korálovce, což jsou jedovatí američtí hadi. Korálovky jsou výrazně barevné, střídají několik barevných pruhů kolem těla. Odlišujícím znakem je často fakt, že mají černý pruh vedle oranžového, zatímco korálovci červený vedle bílého. Toto odlišení však není vždy naprosto spolehlivé, takže je nebezpečné chytat korálovky přímo v divočině.

Korálovky jsou ofiofágové, což znamená, že jejich hlavní složkou potravy jsou jiní hadi. Jde mnohdy o jedovaté druhy, například korálovce, které napodobují, chřestýše a ploskolebce. Zabíjejí uškrcením/udušením ve smyčkách svého těla, jejich stisk přepočtený na hmotnost je enormní, větší než u krajt či jiných užovek.

Jejich aktivita je převážně noční.

Korálovka mexická

 je nejedovatý had z čeledi užovkovitých, žije v severním Mexiku a nejjižnější části Texasu, dorůstá až 115 cm. Loví menší hlodavce. Má řadu poddruhů, některé z nich jsou možná i samostatnými druhy. Had je často chován v zajetí jako terarijní druh. 


Korálovka sedlatá 

má celkem 23 poddruhů žijících v různých částech USA, Mexika a Střední Ameriky.  Tyto korálovky se vyskytují v nejrůznějších biotopech od semiaridních po vlhké lesy, louky, prérie, kamenité stráně hor, písečné duny, lidmi obdělávaná pole a osídlené oblasti. V chovech mají tyto poddruhy vesměs podobné nároky.

Dorůstají délky 65-130cm. Tělo mají dlouhé a štíhlé, hlavu kulatou, neodlišenou od krku. Zbarveny jsou světle šedě až šedožlutě. Ne hřbetě a na bocích mají čokoládově hnědé až červenohnědé nebo červené černě lemované skvrny. Na krku mají skvrnu ve tvaru V nebo Y, případně naznačený obojek. Břicho mají černobílé. Jiné barevné formy mají po těle příčné pruhy v červené, oranžové, černé, žluté a bílé barvě, které pokračují až nebřišní stranu.




Hroznýš královský

je had  vyskytující se ve Střední, Jižní Americe a na některých karibských ostrovech. V současnosti je známo několik jednotlivých poddruhů, které se liší zbarvením a velikostí.

Charakteristickým znakem je silná, trojúhelníková hlava, výrazně oddělená od mohutného těla. Zbarvení hroznýšů královských sahá od červenohnědé přes červenošedou, až po žlutavé, oranžové, nebo tmavohnědé odstíny. Kresba na zádech je tvořena tmavými a světlými skvrnami, které mohou mít směrem k ocasu barvu oranžovo-červenou. Od špičky tlamy až ke krku se táhne tmavý pruh, na břišní straně je zbarvení tmavě krémové. Samice bývají větší než samci. Hroznýš královský dorůstá v zajetí do 2,5-3 metrů, v divoké přírodě ale až 4 metrů, přičemž samice mohou vážit i 10-15 kilogramů.

Žije na zemi i na stromech v nejrůznějších prostředích.

Hroznýš královský je živorodý. 


Užovka červená

Užovka červená (Pantherophis guttatus), zvaná též guttáta či gutka, je nejedovatý had divoce žijící v jižních oblastech Severní Ameriky až po severní Mexiko. Obývá sušší lesy, pole i odlesněné oblasti.

Jedná se o nejrozšířenějšího a pro svou nenáročnost nejoblíbenějšího domácího hada. Jak již název napovídá, její zbarvení je do červena, ale existují i jiné formy zbarvení. Zespodu je bílá s černou "šachovnicí". Užovka červená dorůstá 140 cm - 200 cm. Ve volné přírodě se užovky živí drobnými hlodavci. Dožívají se 15-18 let.

Pro její klidnou povahu a jednoduchost chovu je vhodná pro začátečníky. V zajetí je to nejčastěji chovaný druh hada.


Užovka černá